D3-vitamin, 28 000 NE + C-vitamin kapszula képes támogatni az immunrendszerének működését, a csontjainak egészséges állapotát és hatékony segítséget tud nyújtani a vírusok elleni küzdelemben.
Fény hatására a bőrben D-vitamin képződik, amit a vér a májba szállít, onnan pedig a vesékbe. A felhasznált D-vitamin legnagyobb része a bőr alatt elraktározott elővitaminokból (provitaminokból) napsugárzás hatására alakul át. Ez az anyag befolyásolja a vér kalciumszintjét is, és közvetlenül elősegíti a kalcium lerakódását a csontszövetekben. A D-vitamin hiánya nem egyszerű vitaminhiány, hanem az egészséges fejlődés vagy egyáltalán az egészség egyik alapvető akadálya, ezért a D-vitamint mindenképpen érdemes pótolni.
A D-vitamin kedvező hatásai
A D vitamin elsődleges biológiai funkciója a vérben lévő kalcium- és foszforszint normál szinten tartása, de a kalcium felszívódásában, illetve az erős csontozat kialakításában és fenntartásában is elsődleges szerepet játszik. Táplálékkiegészítőként szedhető önmagában vagy kalciummal párosítva. A legújabb kutatások szerint véd a csontritkulástól, a magas vérnyomástól, a ráktól és számos autoimmun betegségtől.
- Központi szerepet játszik a csontfejlődésben. Ha a kicsi gyermekek szervezetében alacsony a D-vitamin szintje, nem megfelelően fejlődik a csontozatuk, s nem lesz erős vázrendszerük. A későbbiekben a csontsűrűség megfelelő mértéke is ettől függ.
- Idős korra kialakul a csontritkulás, szaporodik a csonttörések száma. Csontjaink állománya ritkulni kezd, egyre több az ízületi betegség, amit pedig egy kis odafigyeléssel meg lehetne előzni. Az idő előrehaladtával a szervezet csökkentett mértékben termel D-vitamint, ezért is különösen fontos időskorban pótolni azt.
- A fogak épsége, a szuvasodásra való hajlam szintén kapcsolatban áll a D-vitamin-ellátottsággal. A fogínysorvadásban szenvedők esetében a D-vitamin hatékonyan állítja meg az állkapocscsont fogágybetegség következtében kialakuló csontvesztését.
- A D-vitamin gyógyítja a pikkelysömört. Az ilyen betegségben szenvedőknél általában alacsony a D-vitamin szintje. A tünetek enyhíthetők a napi D-vitamin adag növelésével.
- A D-vitamin-hiány az említetteken kívül sok más betegség ellen is véd. A rák sem támad csak úgy hirtelen, mindig van előzménye, s meglehet, éppen e vitamin hiánya „segíti” hozzá a szervezetet.
- Ahhoz, hogy a csontok erősek és jól fejlettek legyenek, szükség van más kalciumra és foszforra is. Ezek felszívódását, beépülését segíti a D-vitamin.
Szükség van-e a „plusz” D-vitaminra?
A D-vitamin legfőbb táplálkozási forrásai a tengeri halak, a máj és a tojás. A magyarok ezekből keveset fogyasztanak, így a hazai lakosság D-vitamin-ellátottság terén mutatott lesújtó adatai (részben) érthetőek. Télen tovább ront a helyzeten a napfénynek való kitettség hiánya, ami miatt kevesebb „aktív” D-vitamin jön létre a szervezetben.
A szakemberek ezek ismeretében úgy gondolják, hogy az egyébként egészséges gyermekeknek és felnőtteknek is „plusz” D-vitamin bevitelre van szüksége a napfényhiányos hónapokban. Ez a „plusz”-bevitel D-vitamint (kolekalciferolt) tartalmazó gyógyszerekkel vagy étrend-kiegészítőkkel valósítható meg.
Ősztől tavaszig minden felnőttnek kellene napi 2000-4000 NE D-vitamin
• Egészséges felnőtteknél szeptembertől áprilisig javasolt a D-vitamin szedése. Számukra napi 1500-2000 NE D-vitamin-adag javasolt.
• Túlsúlyos vagy elhízott felnőtteknél (testtömegindex; BMI > 30 kg/m2) az egyébként szokásos adag duplája, azaz 3000-4000 NE/nap D-vitamin-dózis javasolt,- folyamatosan, naponta szedve.
• A D-vitamin-hiány szempontjából rizikócsoportba tartozóknak (ld. alfejezet) egész évben, folyamatosan javasolt a D-vitamin-bevitel.
A D-vitamin-hiány szempontjából rizikócsoportba tartozók:
újszülöttek
időskorúak,
túlsúlyosak, elhízottak
életmódjuk vagy betegségük miatt napsugárzást tartósan nem kapó személyek
terhes nők, szoptató anyák
csontlágyulásos, csontritkulásos betegek
krónikus máj- vagy vesebetegek
felszívódási zavarral rendelkező betegek (pl. Crohn-betegek)
mell- vagy vastagbél daganatosok
magas vérnyomásos betegek
krónikus szívelégtelenségben szenvedők
bizonyos gyógyszereket (pl. epilepszia elleni gyógyszerek, gyulladáscsökkentő szteroidok) szedők
Koronavírus: tényleg hatékony lehet a D-vitamin ?
C-vitamin
A C-vitamin a szervezet számos anyagcsere-folyamatában nélkülözhetetlen nutriens, többek között a szabad gyökök semlegesítésében, az egészséges bőr megőrzésében, illetve az inak és csontok fejlődésében játszik kiemelt szerepet. A C-vitamin elsősorban védelmi szerepet tölt be a szervezetben. Antioxidáns hatásának köszönhetően semlegesíti a káros szabad gyököket, amelyek a sejtek öregedését vagy rákos elfajulását idézik elő. A vírusokkal szembeni védelem megerősítésében, az immunrendszer erősítésében kiemelhető a C- és a D-vitamin. Abban az esetben, ha az immunrendszerünk kellőképpen erős, kisebb eséllyel okoznak a vírusok súlyos fertőzéseket. Különösen fontos a szervezetet támadó vírusokkal szembeni védelemben a születésünk után kialakult immunitás.
Azaz az immunrendszernek az a része, ami a szervezetbe került kórokozók ellen veszi fel a küzdelmet. Ismert azonban, hogy az immunitás az életkor előrehaladtával egyre inkább sérül, gyengül. Ezzel is magyarázható az, hogy a vírus okozta megbetegedés az idősebb korúakra nézve veszélyesebb.
Mit tehetünk az immunrendszer megerősítéséért?
Az immunrendszer funkcióinak a támogatásában, a vírusokkal szembeni védelem megerősítésében különféle vitaminok. A vitaminok közül kiemelhető a C- és a D-vitamin.
Kulcsszerepet játszik a D-vitamin a védekezőképesség aktiválásában.
A C-vitamin nagyobb adagban való fogyasztása a téli időszakban kiemelten javasolt a téli betegségek legyőzése, illetve immunrendszerünk védelme érdekében. De ne feledkezzünk el a D-vitaminról sem, hiszen az immunrendszer első számú védőinek, a T-sejteknek a D-vitamin biztosítja az erejét. A T-sejtek azok a sejtek, amelyek felkutatják szervezetünkben a betolakodó vírusokat és baktériumokat, majd megsemmisítik azokat. A T-sejteket a D-vitamin aktiválja, így ha a szervezetben hiánya lép fel, immunrendszerünk védelme is megbillen.